Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Map A Sapling Learning Calculate the pH of the solution after the addition of th

ID: 507985 • Letter: M

Question

Map A Sapling Learning Calculate the pH of the solution after the addition of the following amounts of 0.0647 M HNO3 to a 60.0 mL solution of 0.0750 M aziridine. The pKa of aziridinium is 8.04. d) 66.1 mL of HNO3 a) 0.000 mL of HNO Incorrect When determining the Number Number OH Concentration, you used the Ka value instead pH 9.42 pH 4.68 of the Kb value. The Kb can be determined by b) 5.36 mL dividing the Kw by the Ka e) Volume of HNO3 equal to of HNO3 the equivalence point Number Number pH 7.04 pH c) Volume of HNO3 equal C,H NH OH the equivalence point volu As- s C, H N mL of HNO3 Number Number pH 5.96 pH A Previous Try Again Next Exit

Explanation / Answer

aziridine is a weak base with pKb = 14-8.04 = 5.96

[base] =0.075 M and volume of base = 60mL

[acid] =0.0647 M

a) before the titration

pH = 14 - pOH

= 14 - 1/2[pkb -log C]

= 14 - 1/2[5.96 - log 0.075]

= 10.4575

b) 5.36mL of 0.0647M HNO3

B + H+ --------------> BH+

60x0.075 =4.5 0 0 initial mmoles

- 5.36x0.0647=0.3467 - change

4.153 0 0.3467 fter mmoles

The solution is a buffer whose pH is given by Hendersen equation as

pH = 14 -{pkb +log [conjugate acid]/[base]}

= 14 -{5.96 + log 0.3467/4.153}

= 9.118

c) At half equivalenc epoint

pOH = pKb and pH = 14-pKb

pH = 14 -5.96

= 8.04

d) 66.1mL of HNO3

B + H+ --------------> BH+

60x0.075 =4.5 0 0 initial mmoles

- 66.1x0.0647= 4.277 - change

0.223 0 4.277 after mmoles

Thus the pH of this buffer

pH = 14 -{pkb + log [conjugate acdi]/[base]}

= 14 -{5.96 + log 4.277/0.223]

= 6.7571

e) At equivalence

60x0.075 = VmL x 0.0647

Thus volume of HNo3 at equivalence = 69.55mL

B + H+ --------------> BH+

60x0.075 =4.5 0 0 initial mmoles

- 69.55x0.0647=4.5 - change

0 0 4.5 after mmoles

thus the solution has a salt of weak base and strong acid

concentration of salt = mmoles / volme

= 4.5/129.55 = 0.03473

whose pH is givenby

pH = 1/2[pKw -pKb - logC]

= 1/2 [14 -5.96 -log 0.03473]

= 4.7496

e) Vof HNo3 =74.4 mL

excess acid = 74.4 -69.55= 4.85 mL

Thus [H+] in solution = 4.85x0.0647/134.4

= 0.002334 M

thus pH = -log 0.002334

= 2.63

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote