The molar solubility of chromium(III) hydroxide in a 0.148 M chromium(III) nitra
ID: 507157 • Letter: T
Question
The molar solubility of chromium(III) hydroxide in a 0.148 M chromium(III) nitrate solution is M.
The molar solubility of calcium phosphate in a 0.108 M sodium phosphate solution is M.
Write a balanced net ionic equation to show why the solubility of Co(OH)2(s) increases in the presence of a strong acid and calculate the equilibrium constant for the reaction of this sparingly soluble salt with acid.
Find K :
Write a balanced net ionic equation to show why the solubility of Ni(CN)2(s) increases in the presence of a strong acid and calculate the equilibrium constant for the reaction of this sparingly soluble salt with acid.
K=
Explanation / Answer
Ksp of Cr(OH)3 = 3×10–29
Cr(OH)3 ---------------> Cr+3 + 3 OH-
0.148 3 S
Ksp = [Cr+3][OH-]^3
3×10–29 = 0.148 x (3S)^3
S = 1.96 x 10^-10
molar solubility = 1.96 x 10^-10 M
2)
Ksp of Ca3(PO4)2 = 2.07×10–33
Ca3(PO4)2 -----------------> 3 Ca+2 + 2 PO43-
3 S 0.108
Ksp = [Ca+2]^3[PO43-]^2
2.07×10–33 = (3S)^3 x (0.108)^2
S = 1.87 x 10^-11 M
molar solubility = 1.87 x 10^-11 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.