A 82.5g sample of a certain metal at 99.7 degrees C is added to 120.0g sample of
ID: 506908 • Letter: A
Question
A 82.5g sample of a certain metal at 99.7 degrees C is added to 120.0g sample of water at 21.0 degrees celcius. After thermal equilibrium is established, the final temperature of the mixture is 25.7 degrees celcius. Assuming no heat is lost to the surroundings or the calorimeter, what is the specific heat of the metal? A 82.5g sample of a certain metal at 99.7 degrees C is added to 120.0g sample of water at 21.0 degrees celcius. After thermal equilibrium is established, the final temperature of the mixture is 25.7 degrees celcius. Assuming no heat is lost to the surroundings or the calorimeter, what is the specific heat of the metal?Explanation / Answer
msample = 82.5 gram or 0.0825 kg
Tsample = 99.7oC
mwater = 120 gram or 0.12 kg
Twater = 21oC
Tfinal = 25.70C
cwater = 4186 J/kg·0C
Heat lost + Heat gained = 0
Q = mcT
msamplecsampleTsample + mwatercwaterTwater = 0
[0.0825 x csample x (25.7 - 99.7)] + [0.12 x 4186 x (25.7 - 21)] = 0
97.57 x csample + (-10523.02) = 0
csample = 82.41 J/KgoC - Specific heat of the metal
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.