A 250.0 microlitre solution was formed using 25.0mg of an unknown solid. 50 micr
ID: 506386 • Letter: A
Question
A 250.0 microlitre solution was formed using 25.0mg of an unknown solid. 50 microliter was taken out of the solution and diluted to 1.000ml. The concentration of the final solution was determined to be 54.0mM. what is the molar mass of the unknown solild? A 250.0 microlitre solution was formed using 25.0mg of an unknown solid. 50 microliter was taken out of the solution and diluted to 1.000ml. The concentration of the final solution was determined to be 54.0mM. what is the molar mass of the unknown solild? A 250.0 microlitre solution was formed using 25.0mg of an unknown solid. 50 microliter was taken out of the solution and diluted to 1.000ml. The concentration of the final solution was determined to be 54.0mM. what is the molar mass of the unknown solild?Explanation / Answer
volume of solution = 250 uL
concentration = C1
volume of solution diluted = 50 uL
diluted to = 1.000 mL = 1000 uL
concentration C2 = 54.0 mM
C1 V1 = C2 V2
C1 x 50 = 54 x 1000
C1 = 1080 mM
concentration of initial solution = 1080 mM
concentration = moles / volume
1080x 10^-3 = moles / 250 x 10^-6
moles = 2.7 x 10^-4
mass / molar mass = 2.7 x 10^-4
25 x 10^-3 / moalr mass = 2.7 x 10^-4
molar mass of unknown solid = 92.6 g/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.