Before beginning this experiment in the laboratory, you should be able to answer
ID: 506050 • Letter: B
Question
Before beginning this experiment in the laboratory, you should be able to answer the following questions. 1. If 0.4586 g of sodium oxalate, Na_2C_2O_4, requires 33.67 mL. of a KMnO_4 solution to reach the end point, what is the molarity of the KMnO_4 solution? 2. Titration of an oxalate sample gave the following percentages: 15.53%, 15.55%, and 15.56%. Calculate the average and the standard deviation. 3. Why does the solution decolorize upon standing after the equivalence point has been reached? 4. Why is the KMnO_4 solution filtered, and why should it not be stored in a rubber-stoppered bottle? 5. What volume of 0, 100 M KMnO_4 would be required to titrate 0.23 g of K_2[Cu(C_2 O_4)2] middot 2H_2 O? 6. Calculate the percent C_2O_4^2 in each of the following: H_2 C_2 O_4, Na_2 C_2 O_4, K_2 C_2 O_4, and K_3[AI(C_2 O_4)_3] middot 3H_2 O.Explanation / Answer
1)
Oxidation Half-
C2O4 2- = 2 CO2 + 2e-
Reduction half -
MnO4 - + 8 H+ + 5e- = Mn2+ + 4 H2O
Oxidation and reduction must occur together, so it is redox processes. If we combine the two half-reactions above, we would find with a balanced net ionic equation if we have a total of 10 electrons exchanged.
5 C2O42- + 2 MnO4 - + 8 H+ = 10 CO2 + 2 Mn2+ + 8 H2 O
Now, calculate moles of sodium oxalate-
Molar mass of sodium oxalate = 134 g/mol
Moles of sodium oxalate = 0.4586 g/134 g/ mol
= 0.00342 moles.
Now calculate moles of MnO4
Moles MnO4- = 0.00342 x 2 /5=0.001368
M = 0.001368 / 0.03367 L=0.04066M
Molarity of KMnO4 solution is 0.041M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.