Used to derive answers in the calculations below: a) normal boiling point of a s
ID: 505957 • Letter: U
Question
Used to derive answers in the calculations below: a) normal boiling point of a solution made from 18.02 g glucose dissolved in 1.250 kg of water b) normal freezing point predicted for a solution made from 58.44 g sodium chloride dissolved in 250.0 g of water c) osmotic pressure predicted for a solution made from 5.844 g sodium chloride dissolved in enough water to make 2000.0 mL of aqueous solution at 25.0 degree C d) vapor pressure above a solution made from 180.2 g glucose dissolved in 180.2 g of water at 100.0 degree C and normal pressureExplanation / Answer
Solution:-
(a) delta Tb = i x kb x m
where delta Tb is the elevation in boiling point.
i is the Van't Hoff factor. It's like how many ions an ionic compund give on ionization. For example i = 2 for NaCl as it gives two ions, Na+ and Cl-.
kb is the molal elevation constant and m is molality.
molality = moles of solute/kg of solvent
moles of solute = 18.02g x (1mol/180.2g) = 0.1 mol
molality = 0.1mol/1.250 kg = 0.08 m
kb for water is 0.512 0C/m
glucose is covalent molecule so, i = 1
delta Tb = 1 x 0.512 0C/m x 0.08 m
delta Tb = 0.041
Boiling point of pure water is 100 0C. So, the boiling point of the solution = 100 + 0.041 = 100.041 0C
(b) moles of solute = 58.44 g x (1mol/58.44g) = 1.00 mol
NaCl ----> Na+ + Cl-
i = 2
molality = 1.00 mol/0.250 kg = 4 m
kf = 1.82 0C/m
delta Tf = 2 x 1.82 0C/m x 4 m = 14.56 0C
pure water freezes at 0 degree C, since the depression in freezing point takes place when a on volatile solute is added to it, so the freezing point of the solution will be = -14.56 0C
(c) pi = icRT
where pi stands for osmotic pressure.
c is the concentration(molarity), R is gas constant and T is kelvin temperature.
5.844 g x (1mol/58.44 g) = 0.1 mol
as calculated in part b, i = 2
molarity = 0.1 mol/2.00 L = 0.05 M
T = 25.0 + 273 = 298 K
R = 0.0821 atm L mol-1 K-1
pi = 2 x (0.05 mol/L) x (0.0821 atm L mol-1 K-1) x 298 K
pi = 2.45 atm
(d) 180.2 g glucose x (1mol/180.2g) = 1.00 mol glucose
180.2 g water x (1mol/18.02 g) = 10.0 mol water
mole fraction of water = (moles of water)/(moles of water + moles of glucose)
mole fraction of water = 10.0/(10.0 + 1.00) = 10.0/11.0 = 0.909
vapor pressure of solution = normal vapor pressure of solvent x mole fraction
normal vapor pressure of water at 25.0 degree would be given in the book or could be checked online. At 25.0 degree C it is around 23.76 mm Hg.
So, vapor pressure of solution = 23.76 mm Hg x 0.909 = 21.60 mm Hg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.