Thermodynamics & Solubility Experiment: KNO3(s)+H2O(l)--->K^1(aq)+NO3^-1(aq) 1)
ID: 505768 • Letter: T
Question
Thermodynamics & Solubility Experiment: KNO3(s)+H2O(l)--->K^1(aq)+NO3^-1(aq)
1) What is the value of the equilibrium constant in this experiment when 13.012 grams of KNO3 dissolves 13.70 ml of water?
2) What are the units of the slope of a line from a graph of lnK vs 1/T, where T is measured in Kelvin units? Show your work.
3) A linear regression analysis for this lab is y=-18.5x+5.96. Calculate the value of the enthalpy and entropy of the reaction. THEN, use your results to calculate the standard Gibbs Energy value at 298 K. Watch your units.
Explanation / Answer
Q1.
Ksp = [K+][NO3-]
calculate molarity o KNO3
mol of KNO3 = mass/MW = 13.012/101.1032 = 0.1287001 mol
V = 13.70*10^-3 L
M = mol/V = 0.1287001 / (13.70*10^-3) = 9.39 M
so
Ksp = 9.39*9.39
Ksp 88.1721 for KNO3
Q2.
units of slope whne we use
lnK vs 1/T
then
must be those of T
since lnK is dimensionless and
1/T must be cancelled so units must be those of T (KELVIN)
Q3.
enthalpy and entropy of reaction
slope = -dhvap/R
-18.5 = -dHVap/8.314
Hvap = (18.5*8.314) = 153.809 J/molK
entropy
intercept = dS/R
dS = R*intercept = 5.96*8.314 = 49.55144 J/molK
Calculate dG
dG = dH - T*dS = (153.809) - 298*49.55144 = -14612.520 J/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.