A 33.62 g sample of metal is heated to 98.6°C in a hot water bath until thermal
ID: 505428 • Letter: A
Question
A 33.62 g sample of metal is heated to 98.6°C in a hot water bath until thermal equilibrium is reached. The metal is quickly transferred to 50.0 mL (50.0 g) of water at 22.2°C contained in a calorimeter. The thermal equilibrium temperature of the metal sample plus water mixture is 28.3°C. What is the specific heat (smetal) of the metal in J/g°C ?
Answer to 3 significant figures. Do not include unit. HINT: Heat given off by metal (-) = Heat absorbed by water (+) -qmetal = +qwater -(smetal)(mmetal)(incrementTmetal) = (swater)(mwater)(incrementTwater)
Explanation / Answer
Answer :
For water,
Mass m = 50.0 g, sp. heat capacity Cpw= 4.184 J/g oC, Initial Temp Ti = 22.2 oC, Final Tf = 28.3 oC
For Metal,
Mass M = 33.62 g, sp. heat capacity Cpm = ? Initial temp Ti = 98.6 oC, Final temp Tf = 28.3 oC
Now by Conservation of energy law,
Heat given off by metal = Heat absorbed by water
- qmetal = + qwater.
- M x Cpm x (Tf-Ti) = + m x Cpw x (Tf-Ti)
- 33.62 x Cpm x (28.3 - 98.6) = + 50.0 x 4.184 x (28.3 - 22.2)
33.62 x Cpm x 70.3 = 50.0 x 4.184 x 6.1
Cpm = 50.0 x 4.184 x 6.1 / (33.62 x 70.3)
Cpm = 0.54 J/ g.oC
Specific heat capacity of metal is 0.54 J/ g.oC
=================XXXXXXXXXXXXXXXXXXX======================
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.