Given the following data, determine the % by mass of oxalate (C 2 O 4 2- ) in a
ID: 505393 • Letter: G
Question
Given the following data, determine the % by mass of oxalate (C2O42-) in a sample of an iron oxalate complex with the general formula Kz[Fex(C2O4)y].wH2O.
The reaction between oxalate and permanganate is as follows:
6H+ + 5(COOH)2 + 2MnO4- 10CO2 + 2Mn2+ + 8H2O
m(iron oxalate complex) used for titration = 0.100 g
C(KMnO4) standard solution = 0.0200 M
Mw(C2O42-) = 88.02 g/mol
Titre volume = 11.82 mL
Enter your answers in the boxes provided to 3 significant figures. Do not enter units. Very large or small numbers can be entered in scientific notation - for example enter 1.23E-4 to represent 1.23x10-4.
Step 1: Determine the number of moles of KMnO4(and thus MnO4-) in the titre:
n(KMnO4) = n(MnO4-) = C x V(L) = Answer_____________ mol
Step 2: Determine the number of moles of C2O42- reacted with the KMnO4:
n(C2O42-) = n((COOH)2) = n(MnO4-) x 5/2 = __________ mol
Step 3: Determine the mass of C2O42- reacted, and thus the mass percentage of C2O42- in the sample:
m(C2O42-) = n(C2O42-) x Mw(C2O42-) = ___________ g
%m(C2O42-) = [m(C2O42-)/m(iron oxalate complex)] x 100 = ____________ %
Explanation / Answer
The reaction between oxalate and permanganate is as follows:
6H+ + 5(COOH)2 + 2MnO4- 10CO2 + 2Mn2+ + 8H2O
m(iron oxalate complex) used for titration = 0.100 g
C(KMnO4) standard solution = 0.0200 M
Mw(C2O42-) = 88.02 g/mol
Titre volume = 11.82 mL
Step 1: Determine the number of moles of KMnO4(and thus MnO4-) in the titre:
n(KMnO4) = n(MnO4-) = C x V(L) = 0.02 X 11.82 / 1000 mol = 0.000236 moles
Step 2: Determine the number of moles of C2O42- reacted with the KMnO4:
As per equation , 5 moles of oxalate reacts with two moles of KMnO4-
n(C2O42-) = n((COOH)2) = n(MnO4-) x 5/2 = 0.000236 X 5/2 mol = 0.000591 moles
Step 3: Determine the mass of C2O42- reacted, and thus the mass percentage of C2O42- in the sample:
m(C2O42-) = n(C2O42-) x Mw(C2O42-) = 0.000591 moles X 88.02 g/mol = 0.052 grams
%m(C2O42-) = [m(C2O42-)/m(iron oxalate complex)] x 100 = 0.052 X 100 / 0.1 = 52.02 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.