When you titrate a solution that contains CaCO_3 obtained by dissolving part of
ID: 505308 • Letter: W
Question
When you titrate a solution that contains CaCO_3 obtained by dissolving part of an antacid tablet, you want to optimize the accuracy of the buret by dissolving a mass that will consume approximately 25 mL of the titrant EDTA. If the molarity of the EDTA solution is 0.04820, how many mmols of EDTA are there in 25.0 mL? Enter a numeric answer, to the correct number of significant figures. Do not include units. Enter Your Answer: How many mmols of Ca^2+ from an antacid tablet will react with the number of mmols of EDTA from Question 3? Refer back to Question 2, if necessary. Enter a numeric answer, to the correct number of significant figures. Do not include units. Enter Your Answer:Explanation / Answer
Answer:
Molarity is the number of moles of a substance in one litre of solution.
Molarity = Moles /litre
moles = Molarity X Litre
V= 25 ml = 0.025 L
Moles= 0.04820 M X 0.025 L
=1.205 X 10-3
Convert moles to mmol
1 Mol = 1000 mmol
1.205X 10-3 Mol =1.205 mmol EDTA
25 ml EDTA contains 1.205 mmol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.