An irreversible first-order, liquid-phase reaction is carried out in a 18.-L adi
ID: 504675 • Letter: A
Question
An irreversible first-order, liquid-phase reaction is carried out in a 18.-L adiabatic CSTR. The concentration of reactant in the feed is 3.0 M and the volumetric flow rate 60 cm3/sec, with no product in the feed. The density and specific heat of the reaction mixture are constant at 1.0 g/cm3 and 1.0 cal/g-°C, respectively. The molar heat of reaction is = -50 kcal/mol, and the rate constant has a pre-exponential factor of 4.48×106 s-1 and an activation energy of 15 kcal/mol.
Determine the possible conversions and temperatures corresponding to steady states for a feed temperature of 25 °C. Which are most likely to be stable steady states?
Explanation / Answer
V = 18 L = 18000 cm3
CAo = 3 M
F = 60 cm3/s = 60*10-3 L/s = 0.06 L/s
D = 1g/cm3 = 1000 kg/m3
Cp = 1 cal/gC = 4.186 kJ/molK
HR = -50 kcal/mol
k = 4.48*106 s-1
E = 15 kcal/mol
T = 25 C
Equation for CSTR is:
V/F = XA/-rA
V = volume of reactor
F = volumetric flowrate
XA = conversion
-rA = rate expression
its a first order liquid phase reaction
-rA = kCA
CA = CAo*(1-XA)
= 3*(1-XA)
now put values in equation
18000/60 = XA / (4.48*106*3*(1-XA))
solve for XA to get
XA = 0.996
From arrhenius equation
ln(K2/K1) = (HR/R)* ((1/T1) - (1/T2))
K1 = reaction constant at 298 K = 4.48*106
K2 = K1*eE/RT
K2 = 4.48*106 *e(15000/(1.986*T2)
HR = molar heat of reaction
R = gas constant = 1.987 cal/molK
T1 = 25 C = 298K
T2 = to find
substitute values to get:
ln(4.48*106 *e(15000/(1.986*T2) / 4.48*106) = (-50000/1.986)*((1/298)-(1/T2))
solve for T2 to get
T2 = 208.6 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.