What concentrations of acetic acid (pKa 4.76) and acetate would be required to p
ID: 504633 • Letter: W
Question
What concentrations of acetic acid (pKa 4.76) and acetate would be required to prepare a 0.15 M buffer solution at pH 4.9? Note that the concentration and/or pH value may differ from that in the first question. STRATEGY 1. Rearrange the Henderson-Hasselbalch equation to solve for the ratio of base (acetate) to acid (acetic acid), LA VIHA] 2. Use the mole fraction of acetate to calculate the concentration of acetate 3. Calculate the concentration of acetic acid. That is, there are 1.4 molecules acetate Step 1: The ratio of base to acid is T 1.4 of acetate for each molecule of acetic acid acetic acid Step 2: Use the mole fraction of acetate to calculate the concentration of acetate Number acetate MExplanation / Answer
1.
Using Henderson Hasselbach
pH= pKa+ log ([salt]/[acid])
4.9=4.76+log ([salt]/[acid])
log ([salt]/[acid]) = 4.9 - 4.76=0.14
So ([salt]/[acid]) = 100.14 = 1.38
ratio of concentration acetate /acid =1.38
Total concentration of acetate +acid =0.15
If concentrations of acetic acid is x , concentration of acetate is1.38x.
So,
x + 1.38x = 0.15
2.38x =0.15
x = 0.063
acetic acid = x = 0.063 M and
acetate = 0.15 - 0.063 = 0.087 M
2.
Using Henderson Hasselbach
pH= pKa+ log ([salt]/[acid])
4.5=4.76+log ([salt]/[acid])
log ([salt]/[acid]) = 4.5 - 4.76 = - 0.26
So ([salt]/[acid]) = 10-0.26 = 0.55
ratio of concentration acetate /acid = 0.55
Total concentration of acetate +acid =0.10
If concentrations of acetic acid is x , concentration of acetate is 0.55x.
So,
x + 0.55x = 0.10
1.55x =0.10
x = 0.065
acetic acid = x = 0.065 M and
acetate = 0.10 - 0.065 = 0.035 M
3.
Molarity = Moles / Liter
Volume of NaOH = 16.5 mL = 0.0165 L
Molarity = 0.280 M
So, moles of NaOH = 0.280 M x 0.0165 L = 0.00462 moles
Since the acid is diprotic acid, so to reach second equivalence point,
2 moles of NaOH will react with 1 mole of acid.
1 moles of NaOH will react with 1/2 mole of acid.
0.00462 moles of NaOH will react with 0.00462/2 mole of acid.
0.00462 moles of NaOH will react with 0.00231 mole of acid.
So,
0.00231 mole of acid = 0.354 g
1 mole of acid = (0.354 / 0.00231) g = 153.25 g
So, the molar mass of the acid = 153.25 g/mol = 1.53 x 102 g/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.