A child\'s balloon is filled with helium. Its volume is 1.055 L, the temperature
ID: 504317 • Letter: A
Question
A child's balloon is filled with helium. Its volume is 1.055 L, the temperature of the gas is 26 degree C and it contains 0.175 g of helium. What pressure is exerted by the gas on the interior walls of the balloon? A certain gas X is collected over water at 23 degree C. If the total pressure in the container is 741 mm Hg, what is the partial pressure of X? (You will need the table of water vapor pressures included in the lab calculations section.) Whose law is utilized in the question above? State this law.Explanation / Answer
5.PV=nRT
P=?
V=1.055L
T = 26C= 26+273K = 296K
n= no.of moles = mass/molar mass = 0.175g/4g/mol = 0.04375
R = 0.0821latm/Kmol
PV =nRT
P= nRT/V
= 0.04375mol*0.0821latm/molK*296K / 1.055l
P = 1.006 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.