Using Formula Ca(NO3)2 x 4H2O(aq) + Na2SO4 (aq) produces CaSO4(s) + 2NaNO3 (aq)
ID: 503776 • Letter: U
Question
Using Formula Ca(NO3)2 x 4H2O(aq) + Na2SO4 (aq) produces CaSO4(s) + 2NaNO3 (aq) + 4H2O with Ca(NO3)2 x 4H2O = 236g/mol and Na2SO4 = 142g/mol: I need to determine the limiting reactant then use L.R. to determine the maximum mass of solid Calcium Sulfate (CaSO4) 100g/mol which could be produced, and then the mass of it produced 1.65/g to determine the % yield reaction. Then the mass of excess Ca(NO3)2 164 g/mol reactant that should be left over {Ca(NO3)2 x H2O = actual mass 1.65g theoretical mass 1.42g} then use the limiting reactant (Na2SO4) 142g/mol to determine the mass which should be produced in this reaction. And show all work. I came up with final answer 116% yield CaSo4. Just need to check answers and make sure I showed all steps.
Explanation / Answer
You have not mentioned how much Ca(NO3)2*4H2O and Na2SO4 used
Balanced equation:
Ca(NO3)2*4H2O(aq) + Na2SO4(aq) ===> CaSO4(s) + 2 NaNO3(aq) + 4 H2O
To get 1.65 gm of CaSO4 (100% yield ) we should have 0.01211 Moles of Ca(NO3)2*4H2O and Na2SO4
0.01211 Moles of Ca(NO3)2*4H2O = 0.01211 x 236.14 = 2.86 gm
.01211 Moles of Na2SO4 = 0.01211 x 142.042 = 1.72 gm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.