The following data were recorded in determining the molar mass of a volatile liq
ID: 502931 • Letter: T
Question
The following data were recorded in determining the molar mass of a volatile liquid following the Experimental Procedure of this experiment. Complete the table for analysis. (See Report Sheet.) Record calculated values with correct number of significant figures. b. For Trials 2 and 3, the molar mass of the vapor was determined to be 46.5g/mol and 43.1 g/mol respectively. a. What is the average molar mass of the vapor? Data Analysis, B. b. What are the standard deviation and the relative standard deviation (%RSD) for the molar mass of the vapor? Data Analysis, C and D. a. If the atmospheric pressure of the flask is assumed to be 760 torr in question 3, what is the reported molar mass of the vapor? b. What is the percent error caused by the error in the recording of the pressure of the vapor? %error = M_difference/M_actual times 100.Explanation / Answer
Given
T = 98.7 C = 273 + 98.7 = 371.7 K
Volume V = 0.152 L
Pressure = 0.989 atm
R = 0.08206 L.atm/mol.K (data for R)
PV = nRT
n = PV / RT = 0.989 atm * 0.152 L / 0.08206 L..atm/mol.K * 371.7 K = 0.00493 moles Answer D1
mass of Vapour = 74.921 - 74.722 = 0.199 g Answer D2
Molar mass of vapour = Mass / No. of moles = 0.199 g / 0.00493 moles = 40.36 g/mol Answer D3
Given
46.5 g/mol and 43.1 g/mol
Average molar mass = 46.5 g/mol + 43.1 g/mol / 2 = 44.8 g/mol Answer 3 b a
Standard deviation = sqrt ( (1/2) * (( 46.5 - 44.8)2 + ( 43.1 - 44.8)2) ) = 1.7
relative standard deviation = (SD/ average) * 100 = (1.7/44.8) * 100 = 3.795 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.