Recycling aluminum consumes 95% less energy than refining the ore. Consider a ma
ID: 499777 • Letter: R
Question
Recycling aluminum consumes 95% less energy than refining the ore. Consider a material that requires a total energy of 100 kWh for refining. If recycling requires 95% less energy compared to refining, the same mass of material can be recycled using 5 kWh of energy because 100 kWh – 95 kWh = 5 kWh. The 95 kWh is the energy saved.
About 17 kWh of electricity is required to refine 1.0 kg of aluminum from its ore (17 kWh/kg). How many million kWh of energy is saved if a plant recycles 70 million kg of aluminum?
Express your answer numerically to two significant figures in million kWh. Since the units are million kWh, you may skip multiplying by 10^6.
Explanation / Answer
m = 1 kg of aluminium requires --> 17 kWh (ORE)
for... recycling:
m = 1 kg of aluminium --> (0.05)(17)= 0.85 kWh --> RECYCLE
find million kWh for:
m = 70 *10^6 kg...
0.85 *( 70 *10^6 ) = 59500000 kWh = 59500000*10^-6 = 59.5 kWh per 709 kg Al
this is 5%
for 95 -->
59.5 /0.05 * 0.95 = 1130.5 million kWh are saved via recycling
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.