A 200. mL sample of hydrogen chloride at 690 torr and 20. degree C is dissolved
ID: 499751 • Letter: A
Question
A 200. mL sample of hydrogen chloride at 690 torr and 20. degree C is dissolved in 100.0 mL of water. The solution was titrated to the stoichiometric point with 15.7 mL of a sodium hydroxide solution. What is the molar concentration of the NaOH in the solution? Circle the statement that is false? The average kinetic energies of molecules from samples of different "ideal" gases are the same at the same temperature. The molecules of an ideal gas are relatively far apart. All molecules of an ideal gas have the same kinetic energy at constant temperature. Molecules of a gas undergo many collisions with each other and the container walls. Molecules of greater mass have a lower average speed than those of less mass at the same temperature. Describe when a gas behaves as a real gas instead of an ideal gas.Explanation / Answer
12)
volume = 200 mL = 0.2 L
pressure = 690 torr = 0.9079 atm
temperatue = 20 oC = 293 K
P V = n R T
0.9079 x 0.2 = n x 0.0821 x 293
n = 7.54 x 10^-3
moles of HCl = 7.54 x 10^-3
Molarity = moles / volume
= 7.54 x 10^-3 / 0.1
= 0.0754 M
HCl + NaOH ---------------> NaCl + H2O
M1 V1 = M2 V2
0.0754 x 200 = M2 x 15.7
M2 = 0.961
Molarity of NaOH = 0.961 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.