Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Answere in detail please. An alloy of chromel containing Ni, Fe, and cr was anal

ID: 499158 • Letter: A

Question

Answere in detail please.

An alloy of chromel containing Ni, Fe, and cr was analyzed by a complexation titration using EDTA as the titrant. A 0.7176-g sample of the alloy was dissolved in HNO_3 and diluted to 250.0 mL in a volumetric flask. A 50.00-mL aliquot of the sample, treated with pyrophosphate to mask Fe and Cr, required 26.14 mL of 0.05831 M EDTA to reach the murex end point. A second 50.00-mL aliquot was treated with hexamethylenetetramine to mask Cr, and required 35.43 mL of 0.05831 M EDTA to reach the murexide end point. Finally, a third 50.00-mL aliquot was treated with 50.00 mL of 0.05831 M EDTA, and back titrated to the murexide end point with 6.21 mL of 0.06316 M Cu^2+. Report the weight percents of Ni, Fe, and Cr in the alloy. Attach and, including representative chemical reactions:

Explanation / Answer

Answer:

First step to calculate the molarities of Ni, Fe and Cr.

Here, pyrophosphate mask Fe and Cr. The EDTA solution required for Ni is 26.14ml 0.05831 M

MEDTAVEDTA=MNiVNi------------ Formula

0.05831 X 26.14 = MNi X 50

MNi=0.03048 M

Here, hexamethylenetetramine to mask Cr. The EDTA solution required for Ni and Fe   is 35.43ml 0.05831 M

MEDTAVEDTA=MNiVNi + MFeVFe--------------Formula

0.05831 X 35.43 = 0.03048 X 50 + MFe X 50

MFe= 0.01083 M

EDTA Back titrated to murexide end point 6.21ml 0.06316 M Cu2+

From above, To calculate unreacted EDTA

MEDTAVunreacted EDTA=MCuVCu

0.05831 X Vunreacted EDTA = 0.06316 X 6.21

Vunreacted EDTA =6.72 ml

Volume of EDTA reacted with FE, Ni and Cr = 50-6.72 = 43.27ml.

MNiVNi + MFeVFe + MCrVCr = MEDTAVEDTA

0.03048 X 50 + 0.01083 X50 + MCr X 50 = 0.05831 X 43.27

MCr =0.00915M

After calculating the molarities, determine the weight of each metal in the sample

Wt of Ni=(0.03048 X 250 X 58.693)/1000 =0.4472 g.

Wt of Fe=(0.01048 X 250 X 55.84)/1000 =0.1463 g.

Wt of Cr=(0.00915 X 250 X 51.99)/1000 =0.1189 g.

Now calculate the percentage of each metal in the sample.

% Ni = (0.4472/0.7176)x 100 = 62.71 %
% Fe = (0.1463/0.7176)x 100 = 20.38 %
% Cr = (0.4472/0.7176)x 100 = 16.56 %

Chemical Reactions:

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote