The stock solutions used in this PreLab are: 1.00 M stock solution of NaOH 6.00E
ID: 499056 • Letter: T
Question
The stock solutions used in this PreLab are: 1.00 M stock solution of NaOH 6.00E-04 M stock solution of Carmine Red Note that the Beer's Law constant (s) of Carmine Red is 4.80E + 04 L mol^-1 cm^-1 In the two runs of the reaction that are performed, each volume of stock solution used is diluted to a final volume as indicated in the table below. NOTE that this is before any mixing of the solutions occur. For run 1, what is the concentration (mol L^-1) of NaOH in the reaction mixture at t = 0 s? This is at the instant when the diluted solutions of NaOH and CR^+ are first mixed together: mmol NaOH/[Final Volume Diluted NaOH (ml) + Final Volume Diluted Cr+ (mL)] Enter a numeric answer only. Do not include units. Enter Your Answer:Explanation / Answer
From the above shown data,
For run 1
Concentration of NaOH in the reaction mixture at t = 0 s
= mmol NaOH/total solution volume
= 1 M x 4 ml/(50 + 50)
= 0.04 mol/L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.