Which of the following is/are classified as an acid-base reaction? 1. AgNO_3(aq)
ID: 499036 • Letter: W
Question
Which of the following is/are classified as an acid-base reaction? 1. AgNO_3(aq) + HCl(aq) AgCl(s) + HNO_3(aq) 2. Mg(s) + O_2(g) 2MgO(s) 3. Zn(s) + 2Ag^+ (aq) 2Ag(s) + Zn^2+ (aq) a. 1 only b. 2 only c. 3 only d. 1, 2, and 3 e. none The complete combustion of 0.26 moles of propane, C_3H_g, will a. consume 0.26 mol O_2 and produce 0.26 mol CO_2. b. consume 0.26 mol O_2 and produce 0.52 mol CO_2. c. consume 1.3 mol O_2 and produce 0.78 mol CO_2. d. consume 1.3 mol O_2 and produce 3.9 mol CO_2. e. consume 1.3 mol O_2 and produce 1.0 mol CO_2. If the complete combustion of an unknown mass of ethylene produces 16.0 g CO_2, what mass of ethylene is combusted? C_2H_4(g) + 3 O_2(g) 2 CO_2(g) + 2 H_2O(g) a. 0.182 g b. 0.364 g c.5.10g d.8 00g e.12.6 g One step in the isolation of pure rhodium metal (Rh) is the precipitation of rhodium(III) hydroxide from a solution containing rhodium(III) sulfate according to the following balanced chemical equation. Rh_2(SO_4)_3(aq) + 6NaOH(aq) 2Rh(OH)_3(s) + 3Na_2SO_4(aq) If 8.40 g of rhodium(III) sulfate reacts with excess sodium hydroxide, what mass of rhodium(III) hydroxide may be produced? a. 5.23g b. 16.8 g c.8.4 g d. 1.3 g e. 10.4gExplanation / Answer
Q32.
acid base = must produce water and salt
1, AGNO3 and HCl --> will produice a solid and another acid, this is precipitation reaction, not acid base
2, Mg + O2 --> this is oxidation reaction
3, Zn(s) + 2G+ --> 2G(s) + ZN+2 --> this is redox reaction
therefore, none of these is an acid base reaction
Q#3.
n = 0.26 mol of C3H8
the reaction:
C3H8 + O2 = CO2 + H2O
balance
C3H8 + 5O2 = 3CO2 + 4H2O
then
0.26 mol of propane --> 0.26*5 = 1.3 mol of O2 will be consumed, then produce 1:3 = 0.78 mol of CO"
best answer is C
Q34.
mol of ethylen = ?
mass of CO2 = 16 g
mol of CO2 = mass /MW = 16/44 = 0.36363 mol of CO2
then rati ois 1:2
so
find mass of ethylene --
0.36363 mol of CO2 --> 0.36363/2 = 0.181815 mol of ethylene
mass = mol*MW = 0.181815 *28.05 =5.0999 g so nearest asnwer is C
Q35
m = 8.4 g of Rh2(SO4)3
MW = 493.9988 g/mol
mol = mass/MW = 8.4/493.9988 = 0.017mol
find mass of Rh(OH)3
ratio is clearly 1:2 so
0.017 mol --> 0.017*2 = 0.034 mol of Rh(OH)3
mass = mol*MW = (0.034)*153.9275 = 5.233535 g
choose A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.