The Linear No-Threshold Hypothesis is that for 2500 rem of radiation, distribute
ID: 498857 • Letter: T
Question
The Linear No-Threshold Hypothesis is that for 2500 rem of radiation, distributed over a large number of people, will cause 1 cancer-- 1 cancer among 2500 people. In other words, each person will have a chance of 1/2500 or (0.0004 or 0.04% chance of cancer for one rem of radiation – each person for 1 rem will tally up to 2500 rem for 2500 people). In the Fukushima accident, some Fukushima Prefecture residents received up to 15 mSv of radiation. Calculate the chance (%) of those residents will die from cancer from the radiation of the nuclear accident, based on the Linear No-Threshold Hypothesis stated ab
Explanation / Answer
SOLUTION:
HINT: Convert 15mSv of radiation to REM.
15mSv = 15 X 10-3Sv
1Sv = 100 REM
Therefore 15 X 10-3Sv = 15 X 10-3 X 100 REM = 1.5 REM
Each person has 0.04% chance of cancer for 1 REM
Therefore for 1.5 REM chance of cancer = 0.04 X 1.5 = 0.06%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.