An absorber is used to remove acetone from a nitrogen carrier gas. the feed (str
ID: 497832 • Letter: A
Question
An absorber is used to remove acetone from a nitrogen carrier gas. the feed (stream 1). with acetone weight fraction of 0.213, enters at a rate of 2 m^3/h. the absorbing liquid is water and enters the absorber (stream 2) with a mass flow rate five times more than the feed mass flow rate. the exit gas (stream 3) is 0.8 wt% acetone and 2.9 wt% water vapor. the mass flow rate of stream 3 decreases by 18% compared to feed stream. Assume no N_2 goes with liquid. Draw the process flow diagram and completely label all streams accordingly. Determine the acetone weight fraction in the bottom stream removed by water (stream 4)Explanation / Answer
Stream-1 : Basis : 1 gm of acetone, it contains 0.213 gm of acetone and 1-0.213= 0.787 gm of nitrogen.
Moles : Mass/molar mass, Molar masses : acetone =58 and nitrogen =28
Moles : acetone =0.213/58 =0.0037, moles of Nitrogen = 0.787/28= 0.028
Total moles = 0.0037+0.028= 0.032
Assuming the flow rate mentioned is at standard conditions, 1 mole of any gas at STP occupies 22.4 Liters. 2m3/hr= 2000L/hr correspond to 2000/22.4 moles = 89.3 moles/hr
0.032 moles of mixture is present in 1 gm
89.3 moles/hr is present in 89.3/0.032 =2791 gm of mixture.
Moles of acetone entering in stream-1= total moles* mole fraction acetone = 89.3* 0.0037/(0.0037+0.028) =10.29 moles of acetone/hr
Stream-2 flow rate = 5*2791 gm = 13955 gm/hr, moles = 13955/18=775 moles/hr
Stream-3 : taking a basis of 1 gm of stream-3, moles of acetone =0.8/(100*58)=0.000138
Moles of water = 2.9/(18*100)= 0.001611, nitrogen = .968/(28*100)= 0.000346
Total mole in 1 gm = 0.000138+0.001611+0.000346= 0.002095
Moles in Stream-3 = 0.82*m1= 0.82*89.3 =73 moles/hr
moles in stream-1 : m1, moles in stream-2 = m2, moles in stream-3 =m3 and moles in stream-4= m4
Writing overall moles balance, m1+m2= m3+m4
89.3+775= 73+ m4, m4= 791.3 moles/hr
Writing acetone balance
Moles of acetone in stream-1 + moles of acetone in stream-2 = moles of acetone in stream-3+ moles of acetone in stream-4 =
10.29+ 0 = 73*0.000138/(0.000138+0.001061+0.000346) + 791.3*x, x= mole fraction acetone
Hence x= 0.004764
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.