Ms. Aronne put a carafe containing 500.0 mL of wine at 25.5 oC in the refrigerat
ID: 497659 • Letter: M
Question
Ms. Aronne put a carafe containing 500.0 mL of wine at 25.5 oC in the refrigerator to chill. If the heat transferred was 9.989 x 103 J, what was the final temperature of the wine when she took it out of the refrigerator? (Assume the wine has the same density as water (dwater = 1g/mL) and therefore the same specific heat as water (4.184 J/g oC).)
You are given an unknown metal. You obtain the following data for the unknown metal:The mass is 5.00 kg and when 1.126 x 104 J of heat is added to this sample, (initially at atemperature of 25.50oC) the temperature increases to 31.35oC. Identify the unknownmetal.Metal Specific Heat (J/g oC)Aluminum 0.902Copper 0.385Gold 0.129Iron 0.450Zinc 0.140Lead 0.132
Explanation / Answer
Q = m c T
Q = quantity of heat in joules (J) = 9.989 x 103 J
m = mass of the substance acting as the environment in
grams (g) = 500 gm
c = specific heat capacity (4.19 for H2O) in J/(g oC)
T = change in temperature = Tfinal - Tinitial in oC = 25.5 - x
9.989 x 103 = 500 x 4.184 x (25.5-X)
9.989 x 103 = 53346 - 2092X
X = 20.72
Hence the final temperature is 20.72 oC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.