When a small amount of acid is added to a non-buffered solution, there is a larg
ID: 497513 • Letter: W
Question
When a small amount of acid is added to a non-buffered solution, there is a large change in pH. Calculate the pH when 21.9 mL of 0.0038 M HCl is added to 100.0 mL of pure water. Comment and hint in the general feedback. A buffer solution that is 0.10 M sodium acetate and 0.20 M acetic acid is prepared. Calculate the initial pH of this solution. The K_a for CH_3COOH is 1.8 times 10^-5 M. As usual, report pH to 2 decimal places. A buffered solution resists a change in pH. Calculate the pH when 20.5 mL of 0.039 M HCl is added to 100.0 mL of the above buffer. Calculate how many mL of 0.100 M NaOH are needed to neutralize completely 17.0 mL of 0.0200 M HCl.Explanation / Answer
6) pure water is naturally 1.00 x 10¯7 M in hydrogen ion.
Calculate total H+ in 100 mL of water:
(1.00 x 10¯7 mol/L) (0.1 L) = 1.0x10-8 mol
Calculate total H+ in HCl:
(0.0038 mol/L) (0.0219 L) = 0.00008322 mol
Add the results together:
0.00008322 mol + 1.0x10-8 mol = 0.00008323 mol
Calculate new molarity of hydrogen ion:
0.00008323 mol / 0.1219 L = 0.00068278 M
Calculate new pH:
pH = - log 0.00068278 = 3.166
7) To get the pH of the buffer solution, we should use the Henderson-Hasselbalch equation which states that
CH3COOH(aq) + H2O(l) --> H3O+(aq) + CH3COO-(aq)
[H3O+] = Ka[CH3COOH] / [CH3COO-]
let if we take 100 ml of both solution
(0.20 M CH3COOH)(0.1 L) = 0.02 mol CH3COOH
(0.1 M NaCH3COO)(0.1 L) = 0.01 mol NaCH3COO
[H3O+] = (1.8 x 10-5) (0.0200/0.01) = 3.6 x 10-5
pH =4.44
8) First, write the equation for the ionization of acetic acid in water and the related Ka expression rearranged to solve for the hydronium ion concentration.
CH3COOH(aq) + H2O(l) --> H3O+(aq) + CH3COO-(aq)
[H3O+] = Ka[CH3COOH] / [CH3COO-]
CH3COOH .......H3O+ ............CH3COO-
initial ...0.02 moles 0.0007995 moles .... 0.01 moles
change + 0.0007995 moles -0.0007995 ..... -0.0007995
eq. 0.0207995 .... 0.000 ..... 0.0092 moles
[H3O+] = Ka [CH3COOH] /[CH3COO-]
[H3O+] = 1.8x10-5 [ 0.0207995] / [0.0092]
[H3O+] = 4.069 x10-5 M
pH = -log[H3O+]
pH = 4.39 ~ 4.4
9) balance chemical reaction
NaOH + HCl ----> NaCl + H2O
1 mole of NaOH react with 1 mole of HCl for neutralize equal no. of mole required
so,
moles of HCl = 0.0200 M x 0.017 L = 0.00034 moles
volume of NaOH = no. of moles / molarity
volume of NaOH = 0.00034 moles / 0.1 M = 0.0034 L = 3.4 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.