Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

57 58 When strongly heated, boric acid breaks down to boric oxide and water. Wha

ID: 496993 • Letter: 5

Question


57 58

When strongly heated, boric acid breaks down to boric oxide and water. What mass of boric oxide is formed from the decomposition of 15.0 g B(OH)_3? 2 B(OH)_3 (s) rightarrow B_2 O_3 (s) + 3 H_2 O (g) a. 7.50 g b. 15.0 g c. 8.44 g d. 16.9 g e. 33.8 g The complete combustion of 0.26 moles of propone, C_3 H_8, will a. consume 0.26 mol O_2 and produce 0.26 mol CO_2. b. consume 0.26 mol O_2 and produce 0.52 mol CO_2. c. consume 1.3 mol O_2 and produce 0.78 mol CO_2. d. consume 1.3 mol O_2 and produce 3.9 mol CO_2. e. consume 1.3 mol O_2 and produce 1.0 mol CO_2. How many grams of dioxygen are required to completely burn 3.4 g of C_2 H_5 OH? a. 8.2 g b. 11 g c. 2.3 g d. 38 g e. 51 g If the complete combustion of an unknown mass of ethylene produces 16.0 g CO_2, what mass of ethylene is combusted? C_2 H_4 (g) + 3 O_2 (g) rightarrow 2 CO_2 (g) + 2 H_2 O(g) a. 0.182 g b. 0.364 g c. 5.10 g d. 8.00 g e. 12.6 g Calculate the number of moles of O_2 required to react with phosphorus to produce 2.82 g of P_4 O_6. (Molar 219.9 g/mol) a. 0.0128 mol b. 0.088 mol c. 0.0385 mol d. 0.0256 mol e. 0.077 mol

Explanation / Answer

(57) The balanced reaction is : C2H5OH + 3O2 -----> 2CO2 + 3H2O

Molar mass (g/mol) 46.1 32

From the balanced reaction,

1 mole = 46 g of C2H5OH reacts with 3 mol = 3x32 = 96 g of O2

3.4 g of C2H5OH reacts with M g of O2

M = ( 3.4x96) / 46

= 7.1 g of O2

(58) C2H4 + 3O2 ---> 2CO2 + 2H2O

Molar mass(g/mol) 28 44

From the above balanced reaction ,

2 mol = 2x44 g of CO2 produced from 1 mol = 28 g of C2H4

16.0 g of CO2 produced from N g of C2H4

N = ( 16.0x8)/(2x44)

= 1.45 g of C2H4

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote