Experiment 3 Advance Study Assignment: Resolution of Matter into Pure Substances
ID: 496494 • Letter: E
Question
Explanation / Answer
(b) From (a) it is given that,
247 g. of KNO3 can be dissolved in 100 g. of water.
Then, 25 g. of KNO3 can be dissolved in 25 * 100 / 247 = 10.12 g. of water.
(c)
It is know that,
114 g. of CuSO4.5H2O can be dissolved in 100 g. of water
Then, 20 g. of CuSO4.5H2O can be dissolved in 20 * 100 /114 = 17.54 g. of water
(d)
Amount of water required to dissolve 25 g. of KNO3 and 20 g. of CuSO4.5H2O = 17.54 g.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.