Bookmarks People Window Help Updates Not Insta A some updates coul omlibiscms/mo
ID: 496472 • Letter: B
Question
Bookmarks People Window Help Updates Not Insta A some updates coul omlibiscms/modlibis/view.php?id 3365980 s Print Calculator Periodic Table Question 10 of 13 Map University Science Books General Chemistry 4th Editon presinted by Saping At a certain temperature, the equilibrium constant for the following chemical equation is 3.00. sole Nok) At this temperature, calculate the number of moles of NO2(g) that must be added to 312 mol of soag in order to form 1.30 mol of Soy(g) at equilibrium. mol of No. o Previous Give up sveu solution Checks Answer Next J Exit about us careers l partners l privacy policy l terms of use contact us helpExplanation / Answer
SO2 + NO2 --------------> NO + SO3
I 3.12 a 0 0
C -1.3 -1.3 1.3 1.3
E 3.12-1.3 a-1.3 1.3 1.3
Kc = [NO][SO3]/[SO2][NO2]
3 = 1.3*1.3/ 1.82*(a-1.3)
3*1.82*(a-1.3) = 1.69
a = 1.61
no of moles of No2 is added = 1.61 moles >>>>>answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.