You have done an experiment and found that 1.017 g of an unknown liquid\'s vapor
ID: 496401 • Letter: Y
Question
You have done an experiment and found that 1.017 g of an unknown liquid's vapor is contained in a flask that has a volume of 254.6 mL at 98.9 kPa of pressure and 102.2 °C. Another experiment was performed and the analysis showed the compound contained 57.15% C, 4.80% H, and 38.07% O. In the molecular formula, how many carbons are there? You have done an experiment and found that 1.017 g of an unknown liquid's vapor is contained in a flask that has a volume of 254.6 mL at 98.9 kPa of pressure and 102.2 °C. Another experiment was performed and the analysis showed the compound contained 57.15% C, 4.80% H, and 38.07% O. In the molecular formula, how many carbons are there?Explanation / Answer
m = 1.017 g of vapor
V =254.6 mL = 0.2546 L
P = 98.9 kPa = 98.9/101.3 = 0.97630 atm
T = 102.2°C = 375.2 K
from here, use ideal gas law to calculate moles:
P V= nRT
n = PV/(RT) = 0.97630 *0.2546/ / (0.082*375.2 )
n = 0.00807913 mol of gas
now...
the molar mass -->
MM = mass of species / mol of species = 1.017 /0.00807913 = 125.87 g/mol
now...
calculate empirical formula
assume a basis of 100 g so:
mass of C = 57.15 g
mol of C = mass/MW = 57.15/12 = 4.7625
mass of H = 4.8g
mol of H = mass/MW = 4.8/2 = 2.4
mass of O = 38.07 g
mol of O = mass/MW = 38.07 /16 = 2.379375
ratio is clearly:
C4.7625 H 2.4 O 2.379375 ---> C2HO
so
MW of empirical = 12*2 + 1*1 + 1*16 =41g/mol
for overall formula
ratio = MW speices / MW empirical = 125.87 /41 = 3.07
so
C2HO x3 --> C6H3O3
short answer --> 6 carbons are present
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.