Be sure to answer all parts. The equilibrium constant ( K P ) for the formation
ID: 496210 • Letter: B
Question
Be sure to answer all parts.
The equilibrium constant (KP) for the formation of the air pollutant nitric oxide (NO) in an automobile engine at 537
°
C is 4.5
×
1011.
N2(g) + O2(g) 2NO(g)
(a) Calculate the partial pressure of NO under these conditions if the partial pressures of nitrogen and oxygen are 3.00 and 0.012 atm, respectively.
×
10
atm
(b) Repeat the calculation for atmospheric conditions in which the partial pressures of nitrogen and oxygen are 0.78 and 0.21 atm, and the temperature is 25
°
C. (The KP for the reaction is 4.0
×
1031 at this temperature.)
×
10
atm
(c) Is the formation of NO endothermic or exothermic?
endothermic
exothermic
endothermic
exothermic
Explanation / Answer
a) we know that Kp for the given reaction will be
N2 + O2 --> 2NO
Kp = p(NO)2 / pN2 X pO2 = 4.5 X 10^-11
4.5 X 10^-11 = p(NO)2 / 3 X 0.012
p(NO)2 = 1.62 X 10^-12
pNO = 1.27 X 10^-6 atm
b) Kp = 4 X 10^-31 = p(NO)2 / pN2 X pO2
4 X 10^-31 = p(NO)2 / 0.78 X 0.21
p(NO)2 = 6.552 X 10^-32
pNO = 2.56 X 10^-16 atm
c) it is an endothermic reaction. The enthalpy of reaction is positive.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.