The percent yield of a reaction indicates the ratio of the amount of desired pro
ID: 495542 • Letter: T
Question
The percent yield of a reaction indicates the ratio of the amount of desired product actually recovered in a reaction to the amount of desired product predicted to be formed by the stoichiometry of the reaction multiplied by 100, or % yield (mass obtained)/(mass predicted) times 100. If in Step I, 0.673 g Cu is reacted with excess nitric acid to form 0.990 g of copper(II) nitrate, what is the percent yield of copper(II) nitrate in this reaction if, from the stoichiometry, it is known that 1.000 g Cu should form 2.952 g of copper(II) nitrate?Explanation / Answer
Cu + 2 HNO3 ---------------> Cu(NO3)2 + H2
1.000 g 2.952g
0.673 g ??
mass of Cu(NO3)2 formed = 0.673 x 187.56 / 63.55
= 1.987 g
actual yield = 0.990 g
theoretical yield = 1.987 g
percent yield = (actual / theoretical) x 100
= (0.990 / 1.987) x 100
percent yield = 49.83%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.