You wish to capture 3 mu m particles in a linear density gradient having a densi
ID: 495210 • Letter: Y
Question
You wish to capture 3 mu m particles in a linear density gradient having a density of 1.12 g/cm^3 at the bottom and 1.00 at the top. You layer a thin particle suspension on the top of the 6 cm column of fluid with a viscosity of 1.0 cp and allow particles to settle at 1 g. (a) How long must you wait for the particles you want (density = 1.07 g/cm^3) to sediment to within 0.1 cm of their isopycnic level? Is it possible to determine the time required for particles to sediment to exactly their isopycnic level? (b) If instead of 1 g you use a centrifuge running at 800 rpm. and the top of the fluid is 5 cm from the center of rotation, how long must you centrifuge for the particles to move to within 0.1 cm of their isopycnic level?Explanation / Answer
,
we can see that the particles we want have
the density
of 1.07 g/cm6^3
. However, the gradient has a density of 1.12 g/cm^3 at the bottom and
1.00 at the top. So when calculating the density of the medium 0
, we assume x as the distance from top to the aim distance where the density is 1.07 g/cm^3
0 =(1.00 +1.12 -1.07 /6 * x ) g/cm^3 =(1.00+0.02x) g/cm^3
when ro =1..07g/cm^3
, we get x=3.5cm
dx/dt =2a^2(r -ro) g /9 mu
dx/dt = 2 (0.5 *3* 10^-6 m) x [1.07-(1.00-0.02x)] g/cm^3 * 9.8 m/s^2 *10^6 cm^3/m^3/
9.1*1*10^-2 g/cms
=4.91x10^-6 x (7-2x) cm/s
Lmit 0-3.5 (7-2x) cm/s =4.91 x10^-6 dt
T=1/2x4.91 x10^-6 ln0
We know ln0 is of no value, so it is impossible to determine the exact tim
.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.