Despite the toxicity of lead, many of its compounds are still used to make pigme
ID: 494943 • Letter: D
Question
Despite the toxicity of lead, many of its compounds are still used to make pigments. When 0.402 moles of lead(II) acetate are reacted with 0.442 moles of sodium chloride, how many grams of solid lead(II) chloride form? What is the concentration of each of the spectator ions in solution after the reaction has completed? The total volume of the combined solutions is 0.750 L. The balanced chemical equation is below and the molar masses are as follows: Pb(CH_3CO_2)_2 - 325.29 g/mol; NaCl - 58.44 g/mol; PbCl_2 - 278.11 g/mol; NaCH_3CO_2 - 82.03 g/mol. Pb(CH_3CO_2)_2 (aq) + 2 NaCl(aq) rightarrow PbCl_2(s) + 2 NaCH_3CO_2 (aq)Explanation / Answer
Pb(CH3CO2)2 + 2 NaCl -----------------> PbCl2 (s) + 2 NaCH3CO2
1 2 1 2
0.402 0.442 ??
here limiting reagent is NaCl. because mol ratio of NaCl is less.
2 mol NaCl ---------------> 1 mol PbCl2
0.442 mol NaCl ---------------> ??
moles of PbCl2 formed = 0.442 x 1 / 2 = 0.221 mol
mass of lead chloride = 0.221 x 278.11
mass of lead(II) chloride = 61.46 g
moles of Na(CH3CO2) formed = 0.442 mol
moles of Na = 0.442 mol
concentration of Na+ = 0.442 / 0.750
concentration of Na+ = 0.589 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.