Electromagnetic waves. Like water waves, electromagnetic radiation can be charac
ID: 494416 • Letter: E
Question
Electromagnetic waves. Like water waves, electromagnetic radiation can be characterized by a wavelength . Notice that the shorter the wavelength, l, the higher the frequency, . The wavelength in (b) is half as long as that in (a), and the frequency of the wave in (b) is therefore twice as great as the frequency
If wave (a) has a wavelength of 5.0 m and a frequency of 1.0×108 cycles/s, what are the wavelength of wave (b)?
Express your answer using two significant figure.
What is the frequency of wave (b)?
Express your answer using two significant figure.
What is the frequency of wave (b)?
Express your answer using two significant figure.
Explanation / Answer
wavelength of a = 5.0m
frequency of a = 1.0x108 cps
The wavelength of b is half that of a
Thus wavelength of b = 5.0/2 = 2.5 m
Then frequency of b is twice that of a
Hence frequency of b = 2 x 1.0 x 108cps
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.