Electromagnetic radiation behaves both as particles (called photons ) and as wav
ID: 494403 • Letter: E
Question
Electromagnetic radiation behaves both as particles (called photons) and as waves. Wavelength () and frequency () are related according to the equation
c=×
where c is the speed of light (3.00×108 m/s). The energy (E in joules) contained in one quantum of electromagnetic radiation is described by the equation
E=h×
where h is Planck's constant (6.626×1034 Js). Note that frequency has units of inverse seconds (s1), which are more commonly expressed as hertz (Hz).
Part A
A microwave oven operates at 2.60 GHz . What is the wavelength of the radiation produced by this appliance?
Explanation / Answer
fequency (v) = 2.60x 10^9 Hz
c = x v
where c = speed of light (3.00×108 m/s)
wavelength = c / v
= 3 x 10^8 / 2.60x 10^9
= 0.115 m
wavelength = 0.115 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.