Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The iron content of an iron supplement must be determined. The manufacturer stat

ID: 494157 • Letter: T

Question

The iron content of an iron supplement must be determined. The manufacturer states that each tablet contains 1 000.0 mg of iron. A tablet with a mass of 4.9283 grams is digested in nitric acid to release Fe^3+ into solution. After filtration to remove non-soluble components, the iron in solution is precipitated with sodium bicarbonate. What mass of sodium bicarbonate must be added to precipitate the iron in solution assuming a 50% excess of precipitant is used? Assume no sources of interfering metals are present.

Explanation / Answer

Mass of iron =1g

Atomic weight of iron = 55.845 u

No of moles of iron = mass/atomic mass

= 1/55.845 = 0.179 moles

Precipitate is Fe(OH)3

Required sodium bicarbonate = 1.5 x 3 x 0.0179 = 0.08055 moles

Wt of sodium bicarbonate = 0.08055 × 84 =6.7662 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote