A Sapling Learning Map Colculate the volume, in liters, of 1.565 M KoH that must
ID: 492878 • Letter: A
Question
A Sapling Learning Map Colculate the volume, in liters, of 1.565 M KoH that must be added to a o 112 L solution containing 986 g of glutamic acid hydrochloride (H3Glu ch, Mw 183.59 g/mol) to achieve a pH of 10.26. Glutamic acid (Glu) is an amino acid with pKa values of pKat 2.23, pKa2 4.42, pKa3 9.95. Number NH3 H CH2-CH2 Glutamic Acid Hydrochloride A Previous e Check Answer o Next Exit r Hint Glutamic hydrochloride cr) the fully protonated, acidic form of the triprotic amino acid glutamic The desired 10.26 is greater than pKa3 of glutamic acid, which indicates the solution contains a mixture of the intermediate form HGlu and the completely deprotonated form Glu2- Since the initial solution contains o H3GIu', enough KoH must first be added to H HzGlu convert all of the to give the and then HGlu Additional KoH must then be added to create a mixture of HGlum and desired pH.Explanation / Answer
Molar concentration of glutamic acid = grams/molar mass x volume of solution
= 9.86/183.59 x 0.112
= 0.48 M
moles of glutamic acid = 0.48 M x 0.112 L
= 0.054 mols
let x moles of KOH has been added
using hendernsen-hasselbalck equation,
pH = pKa + log(base/acid)
10.26 = 9.95 + log(x/0.054-x)
x = 0.1102 - 2.042x
x = 0.036 mols
volume of KOH requred to be added = moles/molarity
= 0.036/1.565
= 0.023 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.