A certain city municipal water company contains 0.028 ppm of silver in its water
ID: 492828 • Letter: A
Question
A certain city municipal water company contains 0.028 ppm of silver in its water. How many liters of water are required to recover 1.00 gram of silver from the water?Please show all work with the correct answer. Thank you!!! A certain city municipal water company contains 0.028 ppm of silver in its water. How many liters of water are required to recover 1.00 gram of silver from the water?
Please show all work with the correct answer. Thank you!!!
Please show all work with the correct answer. Thank you!!!
Explanation / Answer
Answer:-
silver in water = 0.028 ppm = 0.028 mg/L
= 0.028 x 10-3 g/L
= 2.8 x 10-5 g/L
So,
2.8 x 10-5 g of silver is in = 1 L water
1 g of silver will = 1/ 2.8 x 10-5 L water
= 35714.29 L water
= 3.6 x 104 L water.
so, 3.6 x 104 L water is required to recover 1 g of silver
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.