Suppose you wanted to prepare drinking water containing 100 mg/L of magnesium io
ID: 492331 • Letter: S
Question
Suppose you wanted to prepare drinking water containing 100 mg/L of magnesium ion (Mg^2+) by adding magnesium sulfate (MgSO_4) to previously purified water. Calculate the amount of MgSO_4 that you would have to add per liter to obtain 100 mg/L of Mg^2+. If you purchased a kilogram of reagent grade (99%) MgSO_4 at the current price of about $100/kg. how many liters of water having the calculated concentration of MgSO_4 could you prepare from a kilogram of MgSO_4? What would be the cost per liter of the added MgSO_4?Explanation / Answer
2. To prepare a 100 mg/L Mg2+ water solution
1 mole of MgSO4 has 1 mole of Mg2+ in it
120.366 g of MgSO4 will have 24.305 g of Mg2+ in it
So, for 100 mg/L Mg2+ = 120.366 x 0.1/24.305
= 0.495 g of MgSO4 is needed
Cost of 1 kg MgSO4 = $100/kg
Liters of water prepare with 100 mg/L Mg2+ concentration = 1000 g/0.1 g/L
= 10,000 Liters
Cost per liter of added MgSO4 = 10,000/100
= $10/L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.