A Big Mac hamburger contains 5.50 times 10^5 calories. How many kilojoules does
ID: 492189 • Letter: A
Question
A Big Mac hamburger contains 5.50 times 10^5 calories. How many kilojoules does a Big Mac contain? (1 cal = 4.184J) How many atoms in the 60.0g of Balance the following equation using proper coefficients. Be_2C + H_2O rightarrow Be(OH)_2 + CH_4 According to the balanced chemical equation in a), if150g of H_2O reacted with 15.00g of Beryllium, which is the limiting reagent in this reaction, Be or H_2O? Justify your answer with calculations. Calculate the theoretical yield of Be(OH)_2 in b). An analysis of the compound gives the following composition by mass: H: 2.1 percentage, O: 65.3 percentage and 32.6 percentage S Calculate its empirical formula.Explanation / Answer
IV) 1 cal = 4.184 J
The heat given by Big Mac = 5.5x105cal x4.184 J/1cal
= 2.301x 106J
V) one mole of AgCl contains two moles of atoms
Thus moles of AgCl = mass / molar mass
= 60.0g / 143.5g/mol
thus the number of atoms in 60.0g of AgCl = (60.0g / 143.5g/mol) x 2 x 6.02 x 1023
= 5.035x1023
VI) a)the balanced equation is
Be2C + 4H2O --------------> 2 Be(OH)2 +CH4
b) 15g/30g/mol 150g/18g/mol 0 0 initial moles
To know the limiting regent
0.5 8.3
ratio of moles
0.5/1 =0.5 8.3/4=2.07
Thus Be is the limiting reagent , thus the product is calculated from limiting reagent
so the product Be(OH)2 formed = 2x0.5 moles
mass of product = moles x molar mass
= 2x0.5 mol x 43g/mol
= 43 g
vii) element H O S
mass % 2.1 65.3 32.6
moles 2.1 4.08 1.01
ratio of moles 2 4 1
Thus the empirial formula is H2SO4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.