A solution contains 0.273 M potassium nitrite and 0.166 M nitrous Acid. The Ph o
ID: 492160 • Letter: A
Question
A solution contains 0.273 M potassium nitrite and 0.166 M nitrous Acid. The Ph of this solution is? Calculate From Solubility The Solubility of Ag_2 SO_3 is measured and found to be 4.50 times 10^03 g/L. Use this information to calculate a Ksp value for silver sulfide. Ksp = The solubility of CaS is measured and found to be 0.196 g/L. Use this information to calculate a Ksp value for calcium sulfide Common Ion Effect: Calculate Solubility The molar solubility of magnesium Fluoride in a 0.239 M ammonium Fluoride solution is m. The maximum amount of Zinc phosphate that will dissolve in 0.199 M zinc Acetate solution is M.Explanation / Answer
Ka = 4.5 x 10-4
pKa = -logKa
pKa = 3.35
pH = pKa + log ([Base]/[Acid])
pH = 3.35 + log (0.273/0.166)
pH = 3.566
KSP:
(1)
Ag2SO3 ---> 2Ag+ + SO43-
... s ............ 2s ......... s ......
where s is the molar solubility
Ksp = [Ag+]2 x [SO32-] = (2s)2 x s = 4s3
molar solubility = solubility / Molar Mass = 4.50x10-3 / 275.7= 1.632 x 10-5 M
Ksp = 4 x ( 1.632 x 10-5 M)3 = 1.74 x 10-14
(2)
Ksp = [Ca2+] x [S2-] = (s)2
molar solubility = solubility / Molar Mass = 0.196 / 72.143= 0.0027 M
Ksp = ( 0.0027)2 = 7.38 x 10-6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.