The first picture is the info given, and the second is the question. Please expl
ID: 491464 • Letter: T
Question
The first picture is the info given, and the second is the question. Please explain how you get your answer, I really want to understand. Thank you in advance :) A certain blend of gasoline (a fuel that is a hydrocarbon) requires 14 parts of air to one part gasoline for optimal combustion (14:1 mass:mass ratio). Gasoline weighs about 2.6 kg/gallon (assuming it is nearly all octane) The automobile that is burning this fuel at that l4:1 ratio runs for 50 miles on one gallon of gasoline. Assume complete, clean combustion of this gasoline with oxygen.Explanation / Answer
Given that;
Gasoline requires 14 parts air to burn by mass
Means 14 kg air:1 kg gasoline
50 miles = 1 kg gasoline
125 miles = 1 kg gasoline /50 miles * 125 miles
= 2.5 kg gasoline
Now required air
14 kg air / 1 kg gasoline = x kg air / 2.5 kg gasoline
X kg of air = 35 kg air
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.