Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The concentration of a solution of Ba(OH)_2 in water is determined by titration

ID: 491070 • Letter: T

Question

The concentration of a solution of Ba(OH)_2 in water is determined by titration with HCI. It is found a Volume of 22.5 mL of 0.400 M HCI is required in order to neutralize 25.0 mL of the Ba(OH), solution. The concentration of the Ba(OH)_2 solution is: a. 0.180 M b. 0.222 M c. 0.360 M d. 0.444 M e. 0.450 M f. 0.720 M g. 0.888 M h. 0.900 M i. None of the above; the correct concentration is ________ M. The following processes take place sequentially: i. A system docs 523 J of work on its surroundings. ii. The system absorbs 350 J of heat from the surroundings. iii. The system exchanges heat with the surroundings. iv. 582 J of work are done on the surroundings by the system. At the end of step iv, the internal energy of the system is lower by 534 J than its internal energy prior to step i. The amount of heat exchanged by the system in the process of step iii is: a. -1989 J b. -1289 J c. -1105 J d. -534 J e. 221 J f. 350 J g. 755 J h. 1289 J i. None of the above; the correct amount of heat is _______ J

Explanation / Answer

Q6.

Ba(OH)2 in water + 2HCl --> 2H"O + BaCl2

so...

mmol of HCl = MV = 22.5*0.4 = 9 mmol of HCl

mmol of Ba(OH)2 = MV = 25*M

we know that ratio of mmol is 1:2

so

9 mmol of HCl --> 9/2 = 4.5 mmo of Ba(OH)2

so

4.5 =  25*M

M = 4.5/25

M of Ba(OH)2 = 0.180 M

choose A

Please consider posting multiple questions in multiple set of Q&A. According to Chegg's Q&A Guidelines, we are only allowed to answer to one questions per Q&A.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote