Help with the provided image calculation. Physiology of the kidnys 3. Use the da
ID: 49031 • Letter: H
Question
Help with the provided image calculation. Physiology of the kidnys 3. Use the data provided below to answer questions 4 through 14. a. b, c. Hematocrit = 40% Average cardiac output = 5L/min. Average renal blood flow = 25% of C.. d. Twenty-four hour urine sample: 24h 1. total vol. 1800 ml 2, inulin concentration = 1.25 mg/ml 3, sodium concentration = 0.120 mEq/ml 4. potassium concentration = 0.1 mEq/ml 5. creatinine concentration = 2.0 mg/ml 6. urea concentration 20.5 mg/ml para-amino hippuric acid (PAH) concentration = 14 mg/ml e. Plasma sample taken at the midpoint during the urine collection: 1. 2. 3. 4 inulin concentration -0.01 mg/ml sodium concentration = 0.14 mEq/ml potassium concentration = 0.005 mEq/ml creatinine concentration = 0.01 mg/mlExplanation / Answer
4. Given that average renal blood flow = 25% of cardiac output, and cardiac output = 5L/min.
Thus, renal blood flow = 1.25 L/min.
5. Renal plasma flow = renal blood flow (1- HCT) = 1.25 (1-0.40) L/min = 0.75 L/min.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.