1a. If 24.028 g of benzene, C6H6, at 9.025 °C absorbs 2.71 kJ of energy in the f
ID: 490139 • Letter: 1
Question
1a. If 24.028 g of benzene, C6H6, at 9.025 °C absorbs 2.71 kJ of energy in the form of heat, what is the final temperature of the benzene? The specific heat capacity of benzene is 1.72 J/g×K
1b) A 24.952 g sample of metal at 74.21°C is added to 26.608 g of H2O(l) at 12.012°C in an insulated container. The temperature rises to 15.42 °C. Neglecting the heat capacity of the container, what is the specific heat capacity of the metal? The specific heat capacity of H2O(l) is 4.184 J/(g·°C)
1c) What is the difference between both temperatures in Kelvin?
Explanation / Answer
1a)
mass of benzene = 24.028 g
specific heat = 1.72 J / g oC
heat Q = 2.71 kJ = 2710 J
Q = m Cp dT
2710 = 24.028 x 1.72 x (Tf - 9.025)
Tf = 74.60 oC
final temperature = 74.60 C
b)
here heat loss by metal = heat gain by water
24.952 x Cp x (74.21 - 15.42) = 26.608 x 4.184 x (15.42 - 12.012)
Cp = 0.2586 J / (g·°C
specific heat of metal = 0.2586 J / (g·°C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.