Many computer chips are manufactured from silicon, which occurs in nature as SiO
ID: 489657 • Letter: M
Question
Many computer chips are manufactured from silicon, which occurs in nature as SiO_2, W hen SiO_2 is heated to melting, it reacts with solid carbon to form liquid silicon and carbon monoxide gas. In an industrial preparation of silicon, 155.8 kg of SiO_2 reacts with 78.3 kg of carbon to produce 66.1 kg of silicon. Determine the limiting reactant, theoretical yield, and percent yield for the reaction. Solution Concentration and Solution Stoichiometry Calculate the molarity of each solution. 3.25 mol of LiCl in 2.78 L solution 28.33 g C_6H_12O_6 in l.28 L of solution 32.4 mg NaCl in 122.4 mL of solution Calculate the molarity of each solution. 0.38 mol of LiNO_3 in 6.14 L of solution 72.8 g C_2H_6O in 2.34 L of solution 12.87 mg KI in 112.4 mL of solution How many moles of KC1 are contained in each solution? 0.556 L of a 2.3 M KCl solution 1.8 L of a 0.85 M KCl solution 114 mL of a 1.85 M KCl solution What volume of 0.200 M ethanol solution contains amount in moles of ethanol? 0.45 mol ethanol 1.22 mol ethanol 1.2 times 10^-2 mol ethanolExplanation / Answer
53a) We have 3.25 mole of LiCl in 2.78 L solution.
Molarity of a solution is defined as
Molarity = moles of the solute/volume of the solvent in L
Therefore, molarity of the LiCl solution = (3.25 mole)/(2.78 L) = 1.1691 mol/L 1.169 M (ans).
b) We have 28.33 g of C6H12O6 in 1.28 L of solution.
First determine the moles of C6H12O6 in the solution. For this, we need the molar mass of C6H12O6.
Calculate the molar mass of C6H12O6 = (6*12 + 12*1 + 6*16) g/mol = 180 g/mol.
Calculate the moles of C6H12O6 present = mass of C6H12O6 taken/(molar mass of C6H12O6) = (28.33 g)/(180 g/mol) = 0.1574 mole.
Next divide the moles of C6H12O6 by the volume of the solution to get the molarity.
Molarity of C6H12O6 solution = moles of C6H12O6/volume of solution = (0.1574 mole)/(1.28 L) = 0.12297 mol/L 0.123 M (ans).
c) We have 32.4 mg NaCl in 122.4 mL of solution.
Calculate the molar mass of NaCl = (23 + 35.5) g/mol = 58.5 g/mol.
Calculate the moles of NaCl taken = (32.4 mg)*(1 g/1000 mg)/(58.5 g/mol) = 5.5385*10-4 mole.
Convert the volume of the solution to L: (122.4 mL)*(1 L/1000 mL) = 0.1224 L.
Divide the moles of NaCl by the volume of the solution in L to get the molarity of the solution.
Molarity = (5.5385*10-4 mole)/(0.1224 L) = 4.5249*10-3 mol/L 0.0045 M (ans).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.