4 and 5 please :) Is this refrigerator possible? Why or why not? In a calorimetr
ID: 488387 • Letter: 4
Question
4 and 5 please :)
Explanation / Answer
Thermal conductivity of glass window= 0.96 W/m.K
Area of 10 windows = 10*1.5= 15m2
Heat loss = K*deltaT*A/dx
Assuming unit thickness, heat loss= 0.96*15*(22+15) W=533 W
2.
2. Volume of gas, nRT/P= 1*0.0821*(22+273) L=24.22 L
Average speed = sqrt(3RT/M), M= Molar mass =28/1000 =0.028 kg/mole
R= 8.314 J/mole.K, T= 295 K, average speed = sqrt(3*8.314*295/0.028)=512.6 m/s
Thermal energy =(3/2)KT, K= Boltzmann constant = 1.38*10-23 J/K
Thermal energy = 1.5*1.38*10-23*295=6.1*10-21 Joules
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.