Exactly 1.00 × 10-3 mole of CaCl2, 0.100 mole of NaOH, and 0.100 mole of Na3T we
ID: 488260 • Letter: E
Question
Exactly 1.00 × 10-3 mole of CaCl2, 0.100 mole of NaOH, and 0.100 mole of Na3T were mixed and diluted to 1.00 liter. What was the concentration of Ca2+ in the resulting mixture? Consider Ca2+ + T3- CaT- where K = 1.48 x 108 Exactly 1.00 × 10-3 mole of CaCl2, 0.100 mole of NaOH, and 0.100 mole of Na3T were mixed and diluted to 1.00 liter. What was the concentration of Ca2+ in the resulting mixture? Consider Ca2+ + T3- CaT- where K = 1.48 x 108 Exactly 1.00 × 10-3 mole of CaCl2, 0.100 mole of NaOH, and 0.100 mole of Na3T were mixed and diluted to 1.00 liter. What was the concentration of Ca2+ in the resulting mixture? Consider Ca2+ + T3- CaT- where K = 1.48 x 108Explanation / Answer
Since CaCl2 is completely soluble in water, initial con. of Ca2+, [Ca2+] = 1.00x10-3 mol / 1.00L = 1.00x10-3 M
initial concentration of T3-, [T3-] = 0.100 mol/ 1.00L = 0.100 M
The balanced chemical equation is:
-------------- Ca2+(aq) + T3-(aq) <-----> CaT-(aq) : K = 1.48x108
Init.con(M):1.00x10-3, ---- 0.100 ------------ 0
eqm.con(M):(1.00x10-3 - y), (0.100 - y) ---- y
K = 1.48x108 = [CaT-(aq)] / [Ca2+(aq)]x[T3-(aq)]
=> 1.48x108 = y M / (1.00x10-3 - y) M x (0.100 - y) M
=> 1.48x108 = y / (1.00x10-4 - 1.00x10-3y - 0.100y + y2)
=> 1.48x104 -1.4948x107y - y +1.48x108y2 = 0
On solving the above equation we get, y = 0.10198 M
y = 0.0009999999317499356 M
Hence equilibrium cncentration of Ca2+, [ Ca2+] = (1.00x10-3 - y) = (1.00x10-3 - 0.0009999999317499356)M
= 6.82x10-11 M (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.