Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

General Chemistry 4th Edition University Science Books Map Presented by Saping L

ID: 488179 • Letter: G

Question

General Chemistry 4th Edition University Science Books Map Presented by Saping Leaming You need to prepare 250. mL of a 0.300 Maqueous solution of sucrose, CoHzotfaq), which is used frequently in biological experiments. which type of glassware should you O A use to make this solution (assuming that the accuracy of the concentration is important)? 250 How should the correct amount of solute be obtained? O Measure out xg of solid sucrose on a balance. O Measure out xmol of solid sucrose on a molemeter. O Measure out xcm of sucrose with a ruler. Now that you have selected the correct unit above, what is the value of x? How should the solute and solvent be mixed in the container? O Add the solute, then fill the container to the 250-mL mark with water. KO Previous 8 Give Up View Solution Check Answer 0 Next AExt Fill the nnntinar with uneter tn tha Points Po Descriptio For Quest formula w with eithe Policies: You can ch You can vi up on any You can ke you get it r There is no O eTextboa O Help With o Web Help O Technical

Explanation / Answer

1. The answer is C i.e. Volumetric Flask, It helps in making a solution accurately.

2. The correct way to measure the mass of sucrose on a balance in order to obtain the correct amount of solute.

3. Molarity of sucrose solution = 0.3M

Volume of solution to be prepared = 250 mL = .250 L

Molar mass of Sucrose (C12H22O11) = (12 * atomic mass of C ) + (22 * atomic mass of H) + (11 * atomic mass of O) = (12 * 12) + (22 * 1) + (11 * 16) = 342 g/mol

Molarity = no of moles / Volume of solution in Litres

0.3 = no of moles / 0.25

no of moles = 0.3 * 0.25 = 0.075 moles

no of moles of solute = given mass / Molar mass

Given mass of solute = No of moles * Molar mass = 0.075 * 342 = 25.65 g

thus amount of solute (sucrose) required to make 0.3M solution, x = 25.65 g

4. third option is correct

Mix a small amount of water with the solute to dissolve it, then fill with water to the 250 mL mark.