A gaseous species A decomposes into gaseous species B and C as follows 2 A gas 2
ID: 487025 • Letter: A
Question
A gaseous species A decomposes into gaseous species B and C as follows
2 Agas 2Bgas + Cgas
The dissociated proportion of A increases with the temperature. 0.4 mol of A at 20°C is put in a reactor of 6 L that was emptied down to vacuum before. Then, it is heated. At 482 °F, the pressure in the reactor is 3.3 atm.
1. Show that this observation proves the existence of a chemical reaction.
2. What is, at 482 °F, the proportion (in %) of A that has been dissociated?
3. What are the partial pressures of the different gases in the mixture at 482 °F?
4. At 1472 °F , the dissociation of A is total. Calculate the pressure in the reactor.
5. Which would be the pressure at 1000 °C?
Explanation / Answer
Ans.1. A -------> 2 B + C
Stoichiometry: 1 mol reactant (A) produces 3 moles of product upon decomposition.
Given,
Initial moles of A = 0.4 mol
Temperature = 200C = 293 K
Volume of reactor = 6.0 L
Reactor is evacuated before A is introduced. So, the pressure in the vessel instantly after adding A (decomposition has not yet started) is solely due to presence of A.
The vessel is heated to 4820F = 523.15 K
Pressure at 523.15 K = 3.3 atm
Now,
Using Ideal gas equation: PV = nRT - equation 1
Where, P = pressure in atm
V = volume in L
n = number of moles
R = universal gas constant= 0.0821 atm L mol-1K-1
T = absolute temperature (in K)
Pressure at 523.15 K if no A were decomposed is-
P x 6.0 L = 0.4 mol x (0.0821 atm L mol-1K-1) x 523.15 K
Or, P = 2.86 atm.
Thus, if there was no decomposition of A, the initial pressure (0.4 mol A, 523.15 K, 6.0 L vessel) should have been 2.86 atm.
Increase in pressure indicates that some A has decomposed into B and C. Since, 1 mol A decomposes into 3 mol products, relative increase in moles after decomposition causes increase in pressure.
So, increase in pressure from 2.86 atm to 3.3 atm indicates that decomposing of A has occurred.
Ans. 2. Let’ number of moles of A decomposed = X
Remaining moles of A = (0.4 -X)
Moles of B formed = 2 x moles of A decomposed = 2X mol
Moles of C formed = moles of A decomposed = X mol
Total number of moles = Remaining moles of A + moles of B formed + moles of C formed
= (0.4-X) + 2X + X = (0.4 + 2X) mol ---- statement 1
Now, Given pressure of the vessel = 3.3 atm
Putting the values in equation 1-
3.3 atm x 6.0 L = n x (0.0821 atm L mol-1K-1) x 523.15 K
Hence, n = 0.461234 mol
Thus, total number of moles of all gases = 0.461234 mol - statement 2
Now, comparing statement 1 and 2 –
(0.4 + 2X) mol = 0.461234 mol
Or, 2X = 0.461234 – 0.40 = 0.061234
Hence, X = 0.030617 mol
That is, moles of A decomposed = 0.030617 mol
Thus, remaining moles of A = (0.4 -X ) mol = (0.4 - 0.030617) mol = 0.369383 mol
% A dissociated = (Moles of A dissociated / total initial moles of A) x 100
= (0.030617 mol / 0.4 mol) x 100
= 7.65 %
Ans. 3. At 523.15 K, when 0.030617 mol A has decomposed-
Total number of moles = 0.461234 mol ; [see, Ans 2]
#3.A. Moles of A remaining = 0.369383 mol
Moles fraction of A = remaining moles of A / total number of moles
= 0.369383 mol/ 0.461234 mol = 0.800858133
Partial pressure of A = moles fraction of A x Total pressure
= 0.800858133 x 3.3 atm
= 2.642 atm
#3.B. Moles of B Produced = 2 (X) = 2 x 0.030617 mol = 0.061234 mol
Mole fraction of B = 0.061234 mol / 0.461234 mol = 0.1327
Partial pressure of B= 0.1327 x 3.3 atm = 0.438 atm
#3.C. Moles of C Produced = (X) = 0.030617 mol
Mole fraction of C = 0.030617 mol / 0.461234 mol = 0.066
Partial pressure of C = 0.0666 x 3.3 atm = 0.219 atm
Ans. 4. 1 mol A produced 3 moles product upon decomposition.
So, total number of moles of product when decomposition is complete = 3 x Initial moles of A
= 3 x 0.4 mol = 1.2 mol
Temperature = 14720F = 1073.15 K
Volume = 6.0 L
Putting the values in equation 1-
P x 6.0 L = 1.2 mol x (0.0821 atm L mol-1K-1) x 1073.15 K
Or, P = 17.61 atm
Thus, pressure of the vessel at 14720F = 17.61 atm.
Ans. 5. 10000C = 1273.15 K
n = 1.2 mol
Temperature = 1273.15 K
Volume = 6.0 L
Putting the values in equation 1-
P x 6.0 L = 1.2 mol x (0.0821 atm L mol-1K-1) x 1273.15 K
Or, P = 20.89
Hence, pressure at 10000C = 20.89 atm.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.