You are doing a measurement to determine the conductance of an artificial membra
ID: 486412 • Letter: Y
Question
You are doing a measurement to determine the conductance of an artificial membrane. The membrane is selectively permeable to Na+. The temperature is 15 degrees C The external concentrate of Na+ is 500 mM The internal concentration of Na+ is 70 mM Using a voltage clamp apparatus you clamp the membrane voltage (Vm) at +20 mV At this clamped voltage you measure a current of -261 nA What is the membrane's conductance? Express your answer is "uS" (microSiemens) to 2 decimals and enter it into the answer box. Be sure to enter your units (us) in the units box. use the lower case letter 'u' to indicate mu, since it is easier to find on the keyboard. (E.g., 12.06us)Explanation / Answer
Membrane potential = RT/nF ln [Cout/Cin]
= 1.98 cal * 288/ (1*2.3*10^4) ln [500/70]
= 0.048 V = 48 mV
Potential difference at the membrane = 20-48 = -28
membrane conductance = current/potential difference = -26.1 *10^-8 /-28 *10^-3V
=0.93 *10^-5 S
= 0.93 *10^-1 uS
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.